Mi smo mala porodična radionica koja s ljubavlju i pažnjom proizvodi zdrave, ekološke, praktične i lijepe proizvode za bebe i žene.
Ponosni smo što time doprinosimo podizanju ekološke svjesnosti, uštedi kućnog budžeta i održavanju zdravlja moderne porodice. Nastojimo da spajamo kvalitet tradicije i praktičnost modernog načina života – spoj mladosti i iskustva.
Naša proizvodnja je domaća radinost, nije serijska, pa je svaki primjerak na neki način unikat i dimenzije proizvoda mogu biti malo različite od navedenih.
Koristimo provjerene kvalitetne materijale koji su udobni za nježnu dječju kožu i osjetljivo intimno područje žene.
Pošto izrađujemo ekološke proizvode trudimo se da se i mi racionalno i ekološki odnosimo prema sirovinama koje koristimo u proizvodnji. Zato iskorišćavamo sve parčiće materijala od kojih izrađujemo djelove novih gotovih proizvoda, ukrase, punimo jastučiće i drugo.
Prema novom istraživanju američke Nacionalne banke za pelene (od 2023. god), jedna od dvije porodice u Americi ne može da priušti dovoljno pelena da održi svoju bebu čistom, suvom i zdravom. Po istom istraživanju, 3 od 5 roditelja propušta posao ili školu jer ne mogu da kupe pelene da bi ostavili svoju bebu nekome ko bi se brinuo o njoj. Zato je i oformljena Nacionalna banka za pelene - Diaper need in America (nationaldiaperbanknetwork.org) – neprofitna organizacija kojoj se doniraju pelene, a ona dijeli onima kojima su potrebne. U Crnoj Gori nije rađeno takvo istraživanje, ali je lako primijetiti kakva je situacija po tom pitanju.
Bebe kojima se rjeđe mijenjaju pelene podložnije su bolnim osipima i infekcijama urinarnog trakta i češće odlaze kod ljekara. Izložene su potencijalnim zdravstvenim rizicima i toksičnom stresu. Majke su u riziku od povećane depresije, roditelji ne mogu ostaviti bebu jer nemaju dovoljno pelena, pa izostaju sa posla. Jasno je da su čiste pelena osnovna potreba svake bebe i malog djeteta.
Drage žene/majke, dobro znate koliko novca izdvajate za jednokratne proizvode, a uz to se nerijetko borite sa infekcijama koje su posljedica korišćenja istih. Ali da li znate ekološke i dugoročne zdravstvene posljedice toga? Do sada u Crnoj Gori nijeste imale alternativu, niti konstantnu ponudu kvalitetnih i praktičnih pelena, uložaka, maramica i drugih platnenih proizvoda. Sada je naša ideja da vam izađemo u susret.
Činjenica da smo prvi u Crnoj Gori počeli da proizvodimo moderne platnene pelene i uloške nas raduje i dodatno obavezuje. U zemljama sa većim životnim standardom ovi proizvodi su prepoznati i popularni već dugi niz godina, što kod nas tek treba da se rascvjeta.
Najvažnije kod platnenih pelena i uložaka je POČETI, i ne obazirati se na opstrukcije, kako kaže gospođa Gospava Kalaba 1 (https://mamazna.wordpress.com/) i nastavlja:
„I da… Reakcije okolne su bile strašne. Od toga da su mi govorili da se vraćam u srednji vijek, da će djetetu biti hladno, da će biti mokro, da djete neće htjeti platnene pelene…
Jedina doživljena nelagodnost sa platnenim mi je bila što nisam odmah shvatila da je moj sin alergičan na Persil.
Ali dermatolog kod koje smo bili je rekla da su platnene pelene pravi izbor, naš pedijatar, koja ima 30 godina radnog iskustva isto podržava naš izbor, a nakon što je vidjela sve dobre strane šarenih pelenica, počela je da me podržava i svekrva.
Tako da, manite se okoline, i usudite se.
Ne, nije tačno da jednokratne pelene bolje upijaju, od podebljanih bambusara boljih upijača nema.
Ne nije tačno da će dijete biti mokro, stay dry ulošci savršeno rade posao, ukoliko pelena već nije od takvog materijala.
Ne, nije tačno da su samo prirodni materijali dobri, vještači su testirani, ispitani, održavaju pelenu suvom, omogućavaju da pelena ima duži životni vijek i da se brže suši, te da se ne razvlači i rasteže.
Treba se samo usuditi.
Sve one reklame na TV-u nas opasno lažu. Svaki dan.“
Dakle... USUDITE SE I VI... Otvoreni smo da čujemo vaše mišljenje koje će nam pomoći da uzrastamo na zdravim i održivim osnovama.
Misija „Lakisan“ su zadovoljni i zdravi korisnici uz smanjen otpad od jednokratnih pelena i uložaka.
Vizija: Platnene pelene i uloške „Lakisan“ proizvode oni zbog kojih je pokrenuta proizvodnja i koji su bili njihovi prvi korisnici.